Vrtání není věda

Různé materiály

Díru kruhového průřezu jsou k vidění všude možně, protože mají široké uplatnění. Když si chceme přidělat obyčejnou políčku přímo ke zdi, tak se nám k tomu můžou hodit hmoždinky. Abychom je mohli natlouct do zdi, tak napřed potřebujeme do zdi vyvrtat díru vhodného rozměru. Potřebujeme k tomu vrták do zdiva a ruční vrtačku nejlépe s příklepem, protože ta zajistí snadné vrtání. Jestliže však budeme vrtat do dřeva, tak se celá situace změní.

různé vrtáky

Pro přesnost je potřebné mít pevně umístěnou vrtačku, kterou může být stolová. Vrtáky tu máme zase jiné, protože se vyznačují tím, že mají špičku, aby se rovnou hezky zavrtali na potřebné místo a měli tím tak zajištěno, že se nepohne při vrtání jinam. Dřevo pochopitelně platí k měkčím materiálům, a protož nepotřebujeme zas tak výkonné stoje. Při jejich nákupu je zapotřebí vybírat dle toho, k čemu a jak je budeme požívat, aby tento účel naprosto splnila.

upnutý vrták

Kovový materiál

Ve strojírenství má vrtání kruhových otvorů velký význam, protože se požívá velmi často, takže jej můžeme vidět ve spoustě výrobních firmách. Je to zároveň nezbytný proces k nějakými dalším jako je třeba řezání vnitřního závitu, protože musíme nejprve vyvrtat o něco menší otvor. Vrtání se dá realizovat na více strojích, protože je to běžná záležitost třeba u soustruhu. Samotný nástroj musí mít dostatečnou tvrdost a odolnost opotřebení, protože ve výrobě se využije mnohokrát. Pokud vrtá jednu díru za druhou, tak se tu projevuje zahřívání, takže se vyplatí požívat chladící kapalinu. Nástroje se odlišují podle několika parametrů, kdy už je na nás, abychom vybrali pro nás vhodný. Často prodávané jsou vrtáky s kuželovou stopkou, protože ty pasují do řady sloupových a stojanových vrtaček. Tyto stroje můžou být dost velké a s výkonným elektromotorem, takže není problém vrtat i dost velké průměry do kovového materiálu.