Turisticky atraktivní oblast Máchova kraje

Máchův kraj. Oblíbená oblast k rekreaci a odpočinku, ať už aktivní formou, nebo jen prostřednictvím lehkých procházek s teleskopickými hůlkami. Voní to tu borovicovou pryskyřicí, křemičitým pískem, nezvykle teplé klima dokáže navíc velmi zpříjemnit pobyt.
hotel u jezera
Karel Hynek Mácha popsal ve své básni Máj, že tu zaváněl háj borovic. Jistě si tyto verše vybavíte, pakliže budete do těchto míst směřovat vlakem nebo osobním vozem. Oba způsoby cestování mají své kouzlo, krajina je totiž nesmírně rozmanitá, členitá, záživná, a lákající k bližšímu prozkoumání. Oblast Kokořínska a Máchova kraje tak trochu připomíná svým charakterem Český ráj, dokonce na něj přímo navazuje mezi Bělou pod Bezdězem a Mnichovým Hradištěm, a jak známo, když se řekne Český ráj, s nebeským rájem má tento kraj mnoho společného.
máchovo jezero
Srdcem této vyhledávané lokality je Máchovo jezero. S jezerem však nemá nic společného, je to jen pouhý název umělé vodní nádrže, jehož zakladatelem byl nejúspěšnější panovník všech dob Karel IV. Jeho plošná výměra, i když poměrně značná – 284 hektarů, by se sotva dala měřit s největším rybníkem v Česku – Rožmberkem. Ten je přibližně trojnásobně větší. S Rožmberkem má však jedno společné, a tím je převážně písečné dno.
klouzačka do jezera

Rekreační pobyt

Na březích jezera (rybníka) vzniklo několik rekreačních zařízení. Těmi hlavními jsou pláže ve Starých Splavech a autokemp Klůček v Doksech. Do roku 1989 byl správcem kempu v Doksech Okresní podnik služeb, dnes je areál ve správě akciové společnosti Regata Máchovo jezero. Je jedním z nejvyhledávanějších kempů v České republice, a to především díky jeho výhodné poloze. Ubytovat se tu můžete pod stanem nebo v chatkách, a to přímo v borovém lese, koupání na březích jezera je nesmírně atraktivní, jsou zde v provozu projížďky na parnících, stánky s občerstvením, hřiště na plážový volejbal, restaurace, půjčovny šlapadel, tobogán, skluzavky a především velmi příjemné písečné pláže.