Kdy je založení společnosti či firmy skutečně výhodné?

Již z dob první republiky máme v hlavách představu podnikatele či majitele firmy jako bohatého člověka, který má vše, na co si jen ukáže. Tento obraz je podporován i médii, kdy nám ukazují úspěšné osoby jako Jeff Bezos či Bill Gates. Není tedy divu, že se mnoho lidí chce vydat v jejich stopách a mít vlastní úspěšnou firmu, díky které zbohatnou.

V dnešní době mají tu výhodu, že založení společnosti není nijak náročný proces. Jistě, jsou zde určité formality, kterými je potřeba projít, avšak v podstatě kdokoliv se může stát podnikatelem či živnostníkem. Ovšem to, zda díky tomu zbohatne, už je poněkud jiná otázka.

stoupající výnos firmy

V první řadě je nutné si uvědomit, že do začátku budeme potřebovat peníze. Je totiž potřeba koupit prostory, zařízení, materiál a také platit zaměstnancům. To vše rozhodně není v součtu žádná malá částka. Mnoho lidí to tedy řeší tím, že si vezme podnikatelskou půjčku. Díky ní pak tuto fázi poměrně snadno překlenou.

Avšak ani to není zárukou úspěchu. Hlavním problémem je zde tvrdé tržní prostředí i konkurence. Od té se musíme nějakým způsobem odlišovat, a to není snadné. Je potřeba originální nápad, avšak je velmi pravděpodobné, že ten, který vás napadl, již byl vyzkoušen.

nezbytné vlastnosti podnikatele

Také je nutné přilákat první zákazníky, a to znamená investovat také do propagace. Bez ní se totiž neobejdeme. Jak jinak totiž budou lidé vědět, že je naše firma na trhu a že mohou vyzkoušet naše výrobky?

Je tedy vidět, že uspět jako podnikatel je dnes mnohem náročnější než kdy dřív, částečně také díky tomu, že se jím může stát prakticky každý. Nelze se tedy divit, že většina čerstvě založených firem nepřežije první rok své existence. A to rozhodně není dobrá zpráva pro její majitele, zvláště pokud si vzali již zmíněnou půjčku.

Proto je dobré předem skutečně pečlivě zhodnotit situaci na trhu a realisticky si říci, zda máme šanci se zde prosadit. Tak se uchráníme od velké ztráty peněz.