Československá filmová hvězda Anny Ondráková

Tato talentovaná a krásná herečka se narodila 15.5.1902 v Polsku. Její otec byl důstojník, a tak rodina cestovala po celém tehdejším Rakousku-Uhersku. Když bylo Anně deset let, usadili se v Praze. Velmi záhy si našla cestu k divadlu a filmu. První, tehdy ještě němý, film, který natočila již roku 1919, se jmenoval Dáma s malou nožkou. Záhy se svým dobrým přítelem a skvělým režisérem Karlem Lamačem založila produkční společnost KALOS. Spolu s Lamačem si zahrála v řadě dobrých komedií.
osvětlený kinosál
Diváci milovali její velké oči, ve kterých hráli všichni čerti. Byla typickou představitelkou rolí milovnic, ne však těch melodramatických, ale spíše těch komediálních. Její tvář zaujala i zahraniční produkce, a tak ve dvacátých a třicátých letech hrála v německém či francouzském filmu. Její láskou pro zbytek života se stal německý boxer Max Schmeling. Poslední československý film natočila v roce 1937. Pak už její kariéra začala ustupovat poklidnému životu vedle manžela. Anny se dožila krásného věku 84 let, zemřela v Německu.

Jaké filmy s Anny Ondrákovou byste měli vidět?

· On a jeho sestra
Filmová komedie již z roku 1931, ve které se vedle Anny Ondrákové představila další velká hvězda, a to Vlasta Burian. Zahráli si sourozence Brabcovi. Vlasta Burian se představil jako listonoš, který nosí řediteli divadla milostná psaníčka od fanynek. Ondráková hrála dívku toužící se dostat k divadlu. Písnička „Růžové psaníčko“ se stala velkým hitem.
film klipart
· Kantor ideál
Další komedie s Anny v hlavní roli. Jejím partnerem byl tentokrát již zmiňovaný Karel Lamač. Ten se ujal role staromládeneckého profesora, který nastupuje na dívčí gymnázium. Jednu z jeho nejrozpustilejších studentek hrála právě Ondráková. Jak se vztah mezi profesorem a studentkou vyvine, se dozvíte ve filmu, který režíroval Martin Frič.

· Důvod k rozvodu
Poslední československý film Anny Ondrákové. Vedle ní se v komedii objevily takové hvězdy jako Adina Mandlová, Oldřich Nový či Otomar Korbelář. Kouzelnická asistentka v podání Ondrákové se má stát oním důvodem k rozvodu. Koho a proč má pomoci rozvést se dozvíte ve filmu z roku 1937.