Vzhůru tam dolů

Lze se asi právem domnívat, že těch z vás, kteří někdy v životě zavítali právě do Mozambiku, zrovna moc nebude. A není na tom vlastně ani nic moc divného. Protože vezmeme-li si reálie, je tu pro tuto realitu hned několik důvodů.
mosambické ženy

1) Mozambik leží až skoro dole na jihu Afriky. Je to tam tedy od nás docela daleko a jeden se tam určitě nedostane ani autem, ani autobusem, ba ani vlakem. Teoreticky by se tam dalo dostat lodí, kdyby na to měl jeden čas a kdyby cestou nehrozilo setkání s neblaze proslulými somálskými piráty, ovšem prakticky se tam dá jenom doletět. A je to dost dlouhý a vcelku nepohodlný let.
2) Mozambik je v Africe. A jak známo, Afrika neoplývá kromě několika málo zemí zrovna věhlasem atraktivní turistické destinace. Když je slyšet něco o Africe, jde hlavně o konflikty, hladomor, AIDS a jiné nemoci. A Mozambik se prostě v myslích mnoha našinců hodí s pochybnými zeměmi do jednoho pytle.
3) Když už se člověk tu dálku oním směrem vleče, vesměs skončí „u sousedů“, tedy v Jihoafrické republice, jež má přece jenom určitou pověst a renomé. A také bílou menšinu, jež dává neznalému našinci jistou záruku vyšší životní úrovně.
4) Moří je u vás v Evropě a daleko bližším okolí dost a dost, tak proč zrovna Mozambik?
afričan na lodi

Ano – proč zrovna Mozambik?
a) Třeba už jenom proto, že je to .
b) Nebo kvůli plážím s jemným pískem a korálovým útesům souostroví Bazaruto, jež patří k nejnavštěvovanějším místům této země.
c) Nebo kvůli zde žijícím exotickým živočichům, jako jsou žraloci, delfíni, krokodýli, plameňáci nebo pelikáni.
d) Nebo kvůli zdejšímu národnímu parku v provincii Inhambane, který existuje už od roku 1971 a zahrnuje velkou rozlohu oceánu a šesti ostrovů obývaných chráněnými želvami.
e) Nebo kvůli korálovým útesům, místní fauně a flóře.
f) Nebo kvůli příjemnému klimatu.
g) Nebo kvůli možnosti potápění a šnorchlování.
h) Nebo kvůli exotickým motýlům a více než 120 druhům ptáků.
i) Nebo kvůli několik století starým zříceninám na ostrově.
j) Nebo prostě kvůli tomu, že tam nenarazíte na našince na každém kroku.
Protože je to hodně daleko, v dosud našinci nepříliš objevených místech. Až tam úplně dole. Na jihu Afriky.