Při cestě na dovolenou preferujeme auta

Český statistický úřad v roce 2015 zveřejnil publikaci s názvem Česko v mezinárodním srovnání. Mezi informacemi se nacházely také údaje o cestovních zvyklostech Čechů. Z výzkumu vyplynulo, že se Češi vyhýbají cestování letadlem nejvíce hned po Rumunech. Jak vypadaly údaje o preferencích dopravního prostředku?
autem k moři
 
Počet Čechů upřednostňujících daný dopravní prostředek při cestování na dovolenou:
·         letadlo – 9,9 %,
·         vlak – 5,6 %,
·         autobus – 10,5 %,
·         auto – 73,8 %.
V preferenci auta jako dopravního prostředku pro cestu v tuzemsku i zahraničí jsme patřili na přední příčky ze států v Evropské unii.
benátské gondoly

Nárůst zájmu o letadla

V loňském roce došlo jen na pražském Letišti Václava Havla k neuvěřitelnému nárůstu cestujících, kteří prošli odbavením. Počet odbavených osob se zvýšil o 17,9 % na naprosto šílených 15,4 milionu osob. Také počet odletů a příletů vzrostl, a to o celých 8 % na 148 283 pohybů.
 
Co stojí za rekordním navýšením cestujících? Důležitým aspektem je nejen zvýšený zájem o asijské destinace, ale také příchod nových dopravců a tím otevírání nových linek. Zároveň ovšem došlo také k úpravě letadel, které díky tomu zvýšili svou kapacitu. Zájem o cestování typu „first minute“ a „last minute“ je také velkým lákadlem, které rok od roku využívá čím dál větší počet lidí.
bílé letadlo
 
Obrovským lákadlem se ale staly především lety do asijských zemí a měst jako je Dubaj nebo Bali. Indonésie se pro Čechy stala tím, co bylo dříve Chorvatsko. Rádi ale cestujeme i po Evropě letadlem, protože je to často levnější než cesta autem a samozřejmě také rychlejší.
 
Kromě našeho největšího letiště ale cestující hojně využívají také linek z okolních států, především z Vídně, Katowic nebo Drážďan. K tomuto trendu a požadavkům cestujících se přizpůsobili také autobusová a vlaková spojení. Do vídeňského letiště denně míří až šest přímých linek z Prahy a Brna.