Budeme mít kde bydlet?

I přesto, že úrokové sazby hypoték už dávno nejsou rekordně nízké, ale naopak je jejich růst pořád rychlejší, stále držíme v počtu uzavíraných hypoték evropský rekord. V letošním roce 2018 zřejmě úrokové sazby překročí tři procenta a kdoví, na kolika procentech nakonec skončí. Odborníci mluví dokonce o šesti procentech.

Naše ekonomika však stále roste – vše jde nahoru: platy, měna i HDP. Ale nebude to věčně. Její rychlý růst nahradí nepříjemné zpomalování a pak je zcela jasné, že splaskne i hypoteční bublina. S vysokým počtem hypoték totiž roste i cena nemovitostí, zatímco o nájemní bydlení není téměř vůbec zájem.

V době, kdy nebylo těžké hypotéku získat, protože úroky byly velmi nízké, lidé i předražené nemovitosti rychle kupovali. A tak už nyní mají hlavně mladé rodiny se sháněním bytu problém, protože jich tisíce schází.

 hypotéka na dům
NEMOVITOST JE NEJLEPŠÍ INVESTICE

To, co také ve velké míře nahrává zájmu o nemovitosti, je nemožnost jinak zhodnotit svoje peníze. Chcete-li dnes investovat, tak do nemovitosti je to vždy nejlepší. Je nám to přece i neustále připomínáno, že jednou nebude ani na důchody, takže koupě bytů, domů a pozemků nás může dobře z dlouhodobého hlediska zabezpečit. Mít vlastní byt se stává samozřejmostí a tím, co poskytuje základní životní jistotu.

 rozsvícený dům
ALE BUDEME NA NÍ MÍT?

Se zájmem o nemovitosti, kterých je však stále méně a méně, se bude stále častěji objevovat problém se splácením hypotéky, kterou si na jejich koupi lidé pořizují. A také banky stále více dbají na jejich opatrnější poskytování a zpřísňují pravidla. I když se hypotékou lidé celoživotně zavazují ke splácení a bydlení vlastně stále není jejich, dokud ji nesplatí, nedovedou si představit, jak jinak se k vlastnímu bytu dopracovat. Do nájemního bydlení se nikdo nehrne, neboť výše nájmu bývá tak vysoká, že se rovná výši splátky hypotéky.