Hlasové povely pro ovládání chytrého telefonu přes Internet

Společnost Google uvedla poprvé do provozu hlasové ovládání telefonu zhruba před deseti lety. Pochopitelně se tehdy jednalo jen o verzi v anglickém jazyce, postupně však Google přidával další jazyky a rozšiřoval databázi do podoby, za kterou se dnes vůbec nemusí stydět. Hlasové povely v češtině jsou k dispozici od roku 2010 a za sedm let se jejich vývoj zdokonalil. Čeština prozatím sice nezvládne totéž, co angličtina, nicméně je praktické využití hlasových povelů velice pestré již dnes.
melodie v notách
Hlasové povely se do telefonu zadávají velice jednoduše. Slouží k tomu ikonka ve vyhledávači, která je umístěna i v aplikacích. Hlasové povely můžete zadávat nejen telefonu, ale i tabletům s operačním systémem Android, a také prostřednictvím chytrých hodinek v aplikaci Android Wear.
přítelkyně online

Příklady hlasového ovládání

  • Často využívanou možností je automatizované odesílání SMS zpráv nebo e-mailů. Podmínkou je, aby byla dotyčná osoba uvedena v kontaktech, a pak už jen stačí nadiktovat do mikrofonu povel: „Pošli esemes Luděk Kopřiva Ahoj Luďku, přijedu zítra odpoledne. Anebo Pošli e-mail Luděk Kopřiva Ahoj Luďku, přijedu zítra odpoledne. Prozatím lze využít tuto službu pouze na krátké texty, v budoucnu však může hlasová služba délkou textů příjemně překvapit.
  • Něco podobného lze provádět i s vytáčením volaného čísla. Zazní-li povel: „Volat Luďka Kopřivu“, telefon zpravidla bezchybně začne vytáčet dotyčné jméno. Podmínkou je opět přesný název jména, který se musí shodovat v databázi kontaktů.
  • Mohli bychom také zmínit možnost spouštění aplikací hlasem. Stačí vyslovit např. „Spustit Skype“ a ten se uvede do činnosti.
  • Velmi zajímavý a atraktivní na první pohled je poslech videoklipu z Youtube. Vyzkoušejte si třeba například: „Přehrát Helena Vondráčková Jiří Korn Jakobynic“, nebo „Přehrát A-HA Také on me“ (u anglického názvu interpreta a skladby musí pochopitelně zaznít povel v angličtině, ale i s horší výslovností si Google poradí.

       veselá komunikace

  • Využít můžete i další jednoduché povely, např. „Kolik obyvatel má Hradec Králové“ nebo povel „Počasí v Kladně“. Někoho může zajímat třeba i rychlé zjištění času: „Kolik hodin je v Kuala Lumpur“.
  • Výborným pomocníkem může být povel „Vyfoť“. Ten uvede do činnosti pochopitelně fotoaparát.
  • Nejjednodušší způsob, jak si nařídit budík, je : „Vzbuď mě zítra v sedm hodin ráno“. A máte vystaráno.
  • Pomocí hlasu lze také vyhledávat buď zajímavá místa, např. „Nejbližší zámek“ nebo„Zajímavá místa v Lipníku nad Bečvou“ nebo„Nejbližší čerpací stanice“
  • Vyhledat lze přesně i specifickou adresu bydliště a někdy máte štěstí a Google zobrazí i fotografii místa, např. „ Dolní náměstí 304 Opava“.