Co víte o florbalu?

     Pokud jste o florbalu nikdy neslyšeli, tak řečí laika se jedná o sálový hokej, kde místo puku se hraje s plastovým děrovaným míčkem a plastikovými hokejkami. Je to bezkontaktní sport, který má své kořeny ve Skandinávii. U nás se začal tento sport pomalu prosazovat až na počátku devadesátých let minulého století. V roce 1991 se odehrálo vůbec naše první mezinárodní florbalové utkání. Jeden švédský ředitel cestovní kanceláře dokonce českému klubu, Tatranu Střešovice, věnoval vůbec první pravé florbalové mantinely u nás. Od těch dob se český florbal posunul na zcela jinou úroveň. Rostl počet hráčů florbalu a začala se také přirozeně hrát první florbalová liga. Florbal tak i u nás přináší mnoho radosti svou dynamičností, rychlostí hry a zároveň i její atraktivitou.
florbalový zápas
Co potřebuje florbalista?
Do povinného florbalového vybavení patří hole, míčky, branky, mantinely a brankářské masky. Jak si správně vybrat florbalovou hůl? Rozhodující je její délka a tvrdost. Její horní konec by měl sahat do oblasti břicha. Tvrdost hole je pak odvislá od fyzických dispozic každého jednotlivého hráče. Čím větší sílu hráč má, tím tvrdší hůl si může dovolit. Hole se také liší svou čepelí, které se také liší svým technickým zpracováním, materiálem i tvarem.
brankář dítě
Další důležitou součástí výzbroje každého hráče je kvalitní obuv, která by měla mít protiskluzovou podrážku a také zesílenou stranovou stabilitu. Dále se používají speciální florbalové chrániče, které chrání velmi citlivé holeně hráčů. Míčky se sice vyrábějí v různých barvách, ale oficiálně je povolena pouze barva bílá, s jinou barvou byste na turnaji neuspěli. Kvalitní florbalové míčky poznáte podle jejich délky letu a také přesnosti hry a životnosti. Profesionální hráči dále používají nátepníky a čelenky, které jim pomáhají odvádět pot z těla. Pro brankáře je povinná celo obličejová maska.