Stavba pergoly

Pergola je nádherné místo pro odpočinek i oslavy, a proto si ji můžete postavit i Vy. Nejpoužívanějším materiálem je rozhodně dřevěný KVH hranol.

Stavba pergoly

Měření a plánování

Když se podíváte na pár zahrad, tak na spoustě z nich naleznete pergolu, protože je to velmi užitečné místo pro trávení volného času, kde Vás nic neruší a můžete zde pohodlně odpočívat. Proto je také tolik populární a nic Vám nebrání v tom, abyste si takovou pergolu pořídili. Nemusíte si ji kupovat draze kompletně sestavenou, protože je tu možnost postavení vlastní. Pro tuto příležitost najděte vhodné místění, protože to hraje velkou roli. Následně je nutné se rozhodnout jaký typ stavby vlastně chcete a podle toho si udělat plánek s rozměry.

struktura dřeva

Následně podle něj musíme vyměřit základy, kdy si dejte záležet, aby ve výsledku všechno perfektně sedělo. Mezi nejpopulárnější a klasiku se stále řadí dřevo, jenž je nejvýhodnější zakoupit v podobě KVH hranolu. Co je to KVH hranol Pergoly-trutnov? Je velmi výhodný pro tyto stavby, díky jeho skvělým vlastnostem, které zaručují dobrou nosnost a životnost. Zároveň má malou vlhkost, takže dřevo tolik nepracuje a drží svůj tvar, přičemž se řeže s vysokou přesností.

Postup

Po vyznačení základů se můžeme vrhnout na kopání, přičemž menší stavbu zvládneme svépomoci, ovšem velké projekty už jsou lepší realizovat za pomocí techniky, protože ta ušetří spoustu práce. Díry musí být hluboké alespoň 85 cm, do kterých zároveň budeme nalévat beton a přesně umisťovat patky, které budou držet celou konstrukci. Až beton dobře zaschne i s obrubníky, tak se začíná s podlahou, kdy se nejprve musí dovést a zhutnit kamení.

zahradí altánek

Potom už záleží, jaký typ dlažby zvolíte, ale velmi populární je zámková dlažba, kdy se umisťují alespoň dvě vrstvy zhutněného podloží. Následně je zapotřebí kompletně smontovat a upevnit k patkám veškeré hranoly, aby vznikla velmi pevná konstrukce. To se může zdát jako snadný úkol, ale musíme počítat i se silným větrem a podobně. Následně nám už zbývá jen položit střešní krytinu, která musí neustále odolávat přírodním vlivům, takže vybírejte hlavně podle kvality a nedívejte se jen na cenu.