Opce

Každý z nás už určitě někdy ve svém životě slyšel pojem cenný papír, ať už na škole, na internetu nebo doma. Cenné papíry jsou velice rozšířenou možností, do čeho lidé například investují své peníze. Existují dva druhy cenných papírů. Prvním z těchto druhů jsou tak zvané majetkové cenné papíry, které nám vyjadřují například nějaký podíl na majetku. Nejčastějším případem jsou třeba akcie, které nám vyjadřují podíl u nějaké firmy. Druhým typem cenných papírů jsou právě papíry dluhové, které jak již z názvu vyplývají, se týkají převážně peněz, půjček a tak dále, jako například zástavní hypoteční listy nebo dluhopisy. Tyto cenné papíry jsou docela proslavené a zná je i člověk, který se o toto téma vůbec nezajímá. Dnes se ale budeme bavit o druhu cenného papíru, který dost možná není pro všechny tak úplně známý a tím je opce.

Investice

Ptáte se, co je opce? Opce je druh cenného papíru, který nám umožňuje, koupit si takzvané předkupní právo na určité věci. V běžném životě by to mohlo vypadat například tak, že bychom si koupili opci na různé akcie. Opce se vystaví na určité datum, ve kterém může dojít k prodeji. Jelikož jste si zakoupili cenný papír, který vám zajišťuje předkupní právo, musí být vámi smluvená položka do posledního data pro vás přístupná k prodeji, pokud předem neprojevíte, že nemáte zájem. Vy si však položku, na kterou máte opci koupenou, ve finále koupit nemusíte, pokud dojde například k poklesu ceny a pro vás by to v ten moment již nebylo výhodné.

Muž u počítače

Opce se nejvíce využívají právě na trzích s cennými papíry, kde si koupíte předkupní právo na nějaké cenné papíry, abyste měli jistotu, že vámi poptávané cenné papíry vám nikdo do určitého data nekoupí, jak se říká před nosem. Ovšem poté je jen na vás, sledovat stav a hodnotu cenných papírů o které máte zájem. Pokud vámi poptávané cenné papíry začnou ztrácet na hodnotě a vy už nemáte zájem o koupi, jednoduše od toho dáte ruce pryč. Jediné, co na tomto obchodě proděláte, jsou peníze, za které jste si koupili právě tu opci.