Který olej je vhodný na pečení, vaření a který používat, když chcete zhubnout? Poradíme.

Kila půjdou dolů, pokud…

Jestli chcete shodit nějaké to kilo navíc, určitě vám k tomu pomůže vhodné stravování. Především přestaňte smažit na oleji. Přepálený tuk může nejen za kilogramy na vašem těle, ale také za kardiovaskulární choroby. Pokud si přeci jen chcete dopřát jídla, jako jsou hranolky či řízky, zkuste je upéct v troubě nebo si můžete pořídit speciální horkovzdušnou fritézu, která funguje zcela bez oleje.

zdravý talíř

Pro redukci váhy je vhodný panenský olivový olej, ale není vhodný na smažení, a pokud chcete upéct koláč, dejte do něj místo másla či oleje slunečnicového raději nejlepší kokosový olej https://www.nakliceno.cz/kokosovy-olej/. Sice není ideální pro redukci váhy, ale je opravdu zdravější než klasické máslo.

Všude samý olej

Pokud připravujete maso na pánvi, můžete místo oleje použít vodu a maso podusit, chuť pak doženete kořením. Pokud ale přeci jen potřebujete použít olej, zvolte slunečnicový. Nejzdravější mezi oleji při smažení zůstává olej kokosový, ovšem nepatří k nejlevnějším a ne každému je jeho vůně příjemná. Olivový olej přidávejte do salátů, pokud jíte čerstvou zeleninu, měli byste ji trochu osolit a pokapat také olejem, aby ji vaše tělo lépe strávilo, jinak by hrozila zácpa. Pokud máte malé dítě a vzpomínáte si na první příkrmy, také jste mu do nich dávali trochu oleje, aby to střeva lépe vstřebala. Rozhodně není vhodný na smažení, protože při jeho přepalování vznikají škodlivé látky.

A co sádlo

Ano možná máte v lednici sádlo. Určitě je zdrojem několika vitamínů, ale nic se nemá přehánět. Dát si občas krajíc chleba s tenkou vrstvou sádla ještě nikoho nezabilo, ale určitě by to nemělo být každý den. Naopak sádlo je vynikající na promazávání kůže, ta si vezme to nejlepší a bude řádně hydratovaná. Musíte uznat, že je to velmi levný tělový krém.

kokosovy_ole

Podobně můžete využít i kokosový či olivový olej, které podstatně lépe voní a můžete je použít i při milostných hrátkách s partnerem, protože nenarušují pH rovnováhu vaší sliznice.