Hrozí vám bypass? Změňte životosprávu!

Bypass se provádí už sedmdesát let. Na hrudníku vám po něm zůstane dvaceticentimetrové jizva. Běžný je trojnásobný, ale u nás se dělá už i šestinásobný bypass.

světlo a srdce

Na začátku je ischemická choroba srdeční, při které se poškozují srdeční tepny. Jsou tři a zásobují srdeční sval okysličenou krví. Pokud se na jejich stěnách postupně hromadí usazeniny, zúží se nebo i uzavřou. Srdce trpí nedostatkem krve a kyslíku, které bezpodmínečně potřebuje pro svou činnost. Jak sval musí pracovat nonstop, tak i krátkodobé přerušení dodávek "energie" má vážné následky. Hrubnutí stěn srdečních tepen se nazývá ateroskleróza. Nejčastější příčinou je věk, ale také kombinace genetiky a nevhodného životního stylu.

Předzvěst bypassu

Výraznými rizikovými faktory je strava bohatá na živočišné tuky, vysoký krevní tlak či cukrovka. Pokud se k nim přidá chronický stres, kouření, nedostatek pohybu, nezdravé stravování a obezita, ischemická choroba koronárních cév má v mladším věku dobré startovací podmínky. Srdeční infarkt dostává stále více čtyřicátníků.

Raději ať bolí

Ischemie, tedy nedokrvení srdce při zátěži, se projevuje anginou pectoris, bolestmi na hrudi. Ale až třetina pacientů má tichou ischemii, při které bolest necítí. Riziko infarktu nebo náhlého úmrtí z důvodu ischemického poškození myokardu je u těchto lidí stejné, ne-li větší, neboť neexistuje zpětná vazba.
chirurgická operace

Budou vás operovat?

Pokud máte ischemickou chorobu srdeční, můžete od lékaře dostat léky a musíte výrazně změnit životosprávu. Ne vždy to stačí, v takovém případě lékaři uvažují o angioplastice nebo bypassu. Angioplastika je zákrok, při kterém vám rozšíří zúženou cévu pomocí dilatačního balónku nebo stentu. Zatímco balónek později z cévy vyberou, stent zůstane ve vašem těle natrvalo. Je to speciální kovová mřížka, ale může být i z biologicky odbouratelného materiálu, který je tělu přirozený a po čase se rozloží. To je důležité, protože pokud byste měli v budoucnu potíže, můžete bez problémů podstoupit další zákrok.