Běháním ke zdravému hubnutí

Běh je pro lidské tělo velmi přirozený pohyb. Už lidé v pravěku byli zvyklí často běhat. Při něm si skvěle provětráte hlavu, určitě vás začne bavit a navíc díky němu spálíte velké množství kalorií. Běh má také výhodu v tom, že se při něm zapojí téměř všechny svaly v těle a tím buduje dobrou fyzičku.
Jaké pravidla tedy při běhání dodržovat?
běhání v lese
Začínat pomalu
Pokud s běháním teprve začínáte, není dobré běhat moc rychle a moc daleko. Vaše tělo si na zátěž musí nejprve zvyknout. Výsledkem přemáhání by mohly být natažené vazy nebo jiný úraz. Starším a obéznějším lidem se doporučuje nejdříve jen chodit.
Běhejte dostatečně dlouho a pomalu
Aby tělo začalo spalovat tuky, musíte být aktivní nejméně 20 minut. Na začátku cvičení totiž tělo spotřebuje nejprve sacharidy, tuky jsou mnohem obtížněji dostupné. Proto je lepší běžet delší trať s menším výdejem energie.
Hlídejte si tepovou frekvenci
Ne každý z nás vlastní měřič tepu, i když tahle chytrá věc je v dnešní době už hodně populární. Obecně platí pravidlo: Běhejte tak rychle, abyste se při tom dokázali plynule bavit s parťákem vedle vás. Neboli abyste dýchali zhluboka, ale ne tak moc abyste se téměř dusili nedostatkem kyslíku. Ideální tepová frekvence při spalování tuku by měla být kolem 60% maximální tepové frekvence.
Na maximální tepovou frekvenci existuje jednoduchý vzoreček:
Maximální tepová frekvence u žen: 230 – věk
Maximální tepová frekvence u mužů: 220 – věk
zavazování bot

Před běháním se rozcvičte
To platí u jakéhokoli sportu. Před ním tělo pořádně protáhněte, aby se všechny svaly uvolnily a nastartovaly. Zvláště pokud běháte ráno. Po noci je tělo ztuhlé a potřebuje se rozcvičit.
Pořiďte si dobrou obuv
Špatným výběrem bot si můžete nejen ztížit běhání, ale také přijít k bolesti chodidel nebo páteře. Proto si pořiďte obuv, která je již předem určená k běhání. Nemusíte hned hledat nějakého odborníka, můžete se zeptat třeba prodavačky v obchodě s obuví, určitě také bude vědět, které boty jsou pro vás vhodné.
A pokud chcete mít boty opravdu kvalitní, na internetu najdete spoustu rad a tipů, které vám pomohou najít to, co hledáte.
Číslo na váze není důležité
Pokud běháte a vaše číslo na váze je pořád stejné, může to být tím, že jste sice zhubli tuk, ale zároveň se vám vytvořila nová svalová hmota. Proto je důležitější měřit centimetry, než se dívat na váhu.
Dalším důvodem může být to, že běháte zatím jen krátce. Zdravé hubnutí potřebuje čas a píli. Proto nevěšte hlavu, pokud za první týden aktivního běhání neuvidíte žádný výsledek. Pokrok už je to, že se vám postupně běhá lépe a máte delší výdrž.
Upravte si jídelníček
Ke zdravému hubnutí patří kromě pohybu samozřejmě i to, co jíte.
Pijte nejlépe jen čistou vodu a snažte se dodržovat pitný režim. Při hubnutí byste vody měli vypít 30 násobek vaší hmotnosti (číslo vychází v mililitrech). Také byste se měli vyvarovat tučného jídla a hlavně omezte sladkosti.
Pokud jste se opravdu rozhodli zhubnout, určitě se vám to podaří. Potřebujete k tomu trpělivost a motivaci. Tou může být třeba to, že si po každém viditelném výsledku uděláte něčím radost, nebo si dáte malou odměnu.